ISPARTA YALVAÇ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHİT LATİF KEÇECİ ANADOLU LİSESİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI!

Son iki yıldır Arizona Üniversitesinden Prof. Dr. Feryal ÖZEL, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden  Prof. Serdal TERZi, Prof Dr. Lütfi ÖKSÜZ, Prof. Ali Murat DULUPÇU gibi birbirinden önemli bilim insanlarını okullarında ağırlayarak ve video konferans yoluyla öğrencileriyle buluşturan Şehit Latif Keçeci Anadolu Lisesi, 8 Kasım 2016 tarihinde de  bünyesinde dünyanın en önemli bilim adamlarını barındıran, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan, dünyanın en büyük laboratuvarlarının bulunduğu CERN’ e video konferans yoluyla bağlanarak sanal bir gezi düzenledi. 
ŞEHİT LATİF KEÇECİ ANADOLU LİSESİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI!

Türkiye’de ilk defa bir devlet okulu tarafından düzenlenen ve 2 saate yakın süren bu keyifli sanal gezide, CERN Büyük Hadron Hızlandırıcısının bulunduğu bölümlerden, deney kontrol odalarına kadar, CERN Laboratuvarlarındaki bütün ayrıntılar, CERN de çalışan Türk Bilim insanlarının keyifli ve enerjik sunumuyla gösterildi. Şehit Latif Keçeci Anadolu Lisesi öğrencilerinin bilim insanlarına yönelttikleri birbirinden ilginç sorularla daha verimli hale gelen sanal gezi öğrencilerin büyük beğenisini topladı.

Bu girişimle ilgili açıklamalarda bulunan Fizik Öğretmeni Gökhan ERGON ve Müdür Yardımcısı Mustafa GÜNEŞ şunları aktardı:  “Okulumuzdan her yıl çeşitli Mühendislik Fakültelerine gönderdiğimiz onlarca öğrencimiz var ve bu öğrencilerimiz ne yazık ki mühendislikle ilgili altyapıyı üniversiteyi kazandıktan sonra almaya başlıyor. Eğitim sistemimizin sınava dayalı olması nedeniyle okullarımızda fizik, kimya, biyoloji gibi dersleri teorik olarak işlemek zorunda kalıyoruz ve somut bir çıktı olmadığı için bu dersler zaman zaman çok sıkıcı hale gelebiliyor. Öyle ki geçen yıl hazırladığımız TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında fırsat verildiğinde öğrencilerimizin innovatif anlamda muhteşem işler yapabildiğini gördük hatta Tübitak Ortaöğretim yarışmalarında Fizik Alanında bölge şampiyonu olarak bu başarımızı taçlandırdık.

Ayrıca Konya Bilim Merkezine yapılan geziler ve bilim insanlarıyla yapılan konferans ve söyleşilerle bilime ve bilim adamlarına ulaşılabilirliğin sağlanması ile öğrencilerin ufuklarının açıldığını ve kendine olan güvenlerinin önemli ölçüde arttığını gözlemlediklerini belirttiler. Üreten, daha güçlü, refah düzeyi daha yüksek bir ülke olabilmemiz için her bir öğrencinin vizyonunun daha çok genişletilmesi gerektiğini vurgulayan öğretmenlerimiz bu yıl içerisinde daha birçok sürpriz eğitsel aktivite yapacaklarını belirttiler.

 

Bu tür organizasyonların gerçekleştirilmesi için önemli ölçüde emek harcanması gerektiğini belirten Müdür Yardımcısı Mustafa GÜNEŞ, Fizik Öğretmeni Gökhan ERGON  ve BTR Öğretmeni İsmail ABACI başta, bütün öğretmen arkadaşlarına özverileri için şükranlarını sunduğunu belirtti.

CERN Websitesinde Okulun Sanal Gezi Yapacağı ile İlgili Talep :https://indico.cern.ch/event/589303/

Bu başarılı çalışmada emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

09-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-2016

 

Abacılar Mah. Kuşku İnişi Cad. No12 Öğretmenevi Yanı YALVAÇ / ISPARTA - 0 246 441 2433

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.